Wideofilmowanie na wysokim ekranie


Wideofilmowanie na weselu

Na przyjęciu weselnym filmowanie jest ważniejsze od fotografii. Praktycznie każdy kto był na weselu to wie...
My natomiast wiemy, że tutaj potrzebna jest kamera o dość szerokim polu widzenia i w miare jasnym obiektywie. Te elementy zagwarantują nam dobry obraz.
Czytaj więcej.....

zamknij

WideofilmowanieSą takie okazjonalne przyjęcia, które obowiązkowo powinny być filmowane. Fotografia ma oczywiście swój odrębny klimat i czasem nie da się tego porównać z materiałem filmowym. Jednak film w przypadku ślubu, wesela, chrzcin czy też komunii to bardzo istotna pamiątka na przyszłość. Głównie dla rodziny i osób najważniejszych na tej uroczystości.
W przyszłości taka pamiątka to nieocenione źródło informacji i radości. Docenia się to dopiero po latach, czasem nawet kilkudziesięciu latach.

Na dobrą sprawę to film nie musi być najlepszej jakości. Oczywiście, jeśli będzie nakręcony dobrą kamerą, a nawet kilkoma z jakością Full HD to rewelacyjnie! Ale taka oprawa i zatrudnienie kilku kamerzystów wiąże się z dość znacznym kosztem. Do tego dojdzie jeszcze koszt montażu. Nie każdego stać na taki wydatek, a wesele czy inną uroczystość rodzinną lub równie ważną można sfilmować kamerą o parametrach niższych i obsługiwaną przez tzw "przyjaciela". Nie będzie to pewnie super oprawa z dobrze dobranym oświetleniem i dźwiękiem, ale pamiątka na lata pozostanie.

Natomiast jak zależy nam na przyzwoitym filmie to warto zainwestować i zatrudnić do tego fachowca. Wybór fachowców, którzy zajmują się wideofilmowaniem jest bardzo duży i świadczą oni różne poziomy swoich usług. Często są one właśnie ograniczone możliwościami sprzętu jakim dysponują. Także warto przed zatrudnieniem i podpisaniem umowy zorientować się w tym temacie.

Filmowanie z "lotu ptaka"

Sprzęt i technologia jaką mamy dziś dostępną umożliwia niezwykle efektowne zdjęcia z dość dużych wysokości. Tutaj oczywiście niezbędny jest sprzęt latający i świetnie w tym celu sprawują się tzw. Drony. Jeśli wyposażymy go w odpowiednią kamerę można nagrywać fantastyczne filmy.
Czytaj więcej o filmowaniu z góry:

zamknij

Filmowanie z wysokiej odległości

Dron - wideofilmowanie

Wykorzystując bezzałogowe statki powietrzne czyli potocznie nazywane Drony mamy możliwość robienia zdjęć i filmowania z góry w dość znacznej odległości. Dron daje nam dużą swobodę i szeroką perspektywę dla obrazu. Przy jego wykorzystaniu wideofilmowanie nabiera nowego wymiaru. Jest to jeszcze nowość w Polsce, ale Warszawa nie raz już była pokazywana z lotu ptaka właśnie przy wykorzystaniu tej technologii.

Niesamowity film można zobaczyć po tym linkiem. Najlepiej włączyć pełny ekran.

Jak widać na powyższym filmie, efekty znane nam szczególnie z zakończenia roku zostały pokazane w nowej perspektywie. I co chyba ważniejsze, efekt jest delikatnie nazywając... powalający :)
Oczywiście takie filmy można także kręcić na przyjęciach rodzinnych lub też organizowanych dla szerszej grupy osób. Bez wątpienia nie można tego zakwalifikować jako standardowe wideofilmowanie, a jednak coraz częściej jest to wykorzystywane.

Montaż i skład filmu

Do montażu i składu filmu również warto mieć lepszy sprzęt. Nie jest to tak bardzo istotne, jednak usprawnia i przyspiesza pracę. Wysokiej klasy komputer i dobre oprogramowanie da nam na pewno większe możliwości niż sprzęt powiedzmy domowy.
Przeczytaj więcej o możliwościach takiego sprzętu:

zamknij

Tworzenie, edycja i montaż filmu

Efekt końcowy wideofilmowania to oczywiście film. Jeśli przy tym filmowaniu brało udział więcej niż jedna kamera, to trzeba będzie to złożyć by tworzyło całość. A nawet jeśli filmowanie odbywało się przy pomocy jednej kamery, to i tak warto dokonać korekt aby film był atrakcyjny w oglądaniu. Do tego służą odpowiednie programy.
W tej kwestii w zasadzie mamy wybór między darmowym oprogramowaniem z możliwościami na poziomie podstawowym i profesjonalnymi programami płatnymi. Te drugie oczywiście mają znacznie większe możliwości i tu bardziej ogranicza nas umiejętność ich wykorzystania. Także sam zakup programu jeszcze nie gwarantuje, że uda nam się stworzyć wymarzony film. Także i w tym przypadku profesjonalista będzie miał przewagę nad amatorem i dlatego też wynajęcie odpowiedniej firmy lub człowieka przybliży nas do sukcesu w postaci odpowiedniej jakości filmu.
Mając szybki komputer i masę czasu można oczywiście próbować we własnym zakresie wykonać pracę i dokonać edycji filmu. Wszystko zależy co jest dla nas cenniejsze: czas czy pieniądze. Odwieczny dylemat :)
Programów do tego celu służących jest cała masa i nie sposób ich tutaj teraz omówić. Co najwyżej przytaczam kilka z nich bardziej lub mniej znanych. Znany program daje nam możliwość dostępu do różnego rodzaju samouczków dostępnych w Internecie co przy początkowym etapie korzystania z programu jest niewątpliwą zaletą. Zaletą również jest jego intuicyjność, ale przy tak założonych programach o to już jest trudniej.
Klika propozycji:
- Pinacle Studio (komercyjna)
- Sony Vegas Movie Studio (komercyjna)
- VideoLAN Movie Creator (bezpłatna)
- Windows Movie Maker (bezpłatna)
- Wax (bezpłatna)

DVD i zgrywanie z VHS

Nasze wspomnienia, już nie zależnie czy z uroczystości zaślubin, urodzin czy też bardziej codziennych, warto zachować na przyszłość. Popularnym nośnikiem obecnie jest płyta DVD. Kiedyś to była kaseta VHS lub jej podobne. Także póki jeszcze jest możliwość, lepiej zgrać to co mamy na kasetach na bardziej popularny format.
Przeczytaj więcej o zgrywaniu i zapisywaniu na DVD:

zamknij

Nagranie filmu DVD - zgranie z VHS

W odległych czasach filmy amatorsko nagrywało się na kasety VHS na taśmie magnetycznej. Takie rozwiązanie było krótkotrwałe, a taśmy często ulegały zniszczeniu. Przez to trzeba było mieć film zabezpieczony na co najmniej dwóch kasetach. Dziś technologia poszła do przodu i mamy większe możliwości. Filmy głównie nagrywa się na nośnikach DVD. Można też oczywiście trzymać je na dyskach HDD lub SSD. Każde z tych rozwiązań daje nam znacznie trwalsze przechowywanie filmu.
kaseta VHS, płyta DVD
Do zgrania materiału filmowego z kasety VHS najlepiej wykorzystać magnetowid, czyli urządzenie potrafiące odtwarzać kasety VHS i podłączony komputer z odpowiednim oprogramowaniem przechwytującym. Istnieją oczywiście dedykowane rozwiązania, ale do celów czysto amatorskich, a możne nawet jednorazowych zupełnie nam to niepotrzebne.
Jeszcze prostszym rozwiązaniem jest oddać kasetę do fachowca. Koszt takiego zgrania jest niewielki, także takie rozwiązanie jest chyba najlepsze w tym przypadku.